Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hlavolam - aktualizované 2019-03-19 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

ako je to so svetlom

neskoro reagujem na váš článok, bol som mimo slovenska. čo je to svetlo a ako vzniká. svetlo je elektromagnetické vlnenie ktoré vzniká zmenou elektrostatickej intenzity. nechcem dopodrobna opisovať ako vzniká. ale ked si predstavíme nejaký lúč najlepšie je ho popísať vo forme fotónov, kvánt energie svetla ktorých veľkosť energie je závislá na frekvencii. rýchlosť svetla závisí len od elektrickej a magnetickej vodivosti vákua. môžete si rýchlosť svetla znázorniť pri zelektrizovaní telesa. hned sa začne šíriť elektrostatické pole rovnakou rýchlosťou c bez nejakého zrýchlenia. pohybujúci elektrón okolo seba vytvorí magnetické pole ale keby sme merali nejakou slučkou ktorou by preletel tak by naindukoval premenlivé magnetické pole. v momente ked prekletí slučkou tak vznikne okolo slučky elektromagnetické pole ktoré bude mať svoju energiu. tá ale časom zanikne ale sa nemôže stratiť. odíde vo forme elmg vlny. magnetické pole sa tiež šíri hned bez nejakého zrýchlenia rýchlosťou c. o fotóne môžeme hovoriť ako o častici svetla ktorá prenáša energiu. napr. lúč lasera. fotón pretože má energiu má aj svoju relativistickú hmotnosť, závislú od frekvencie. v kľude neexistuje preto má nulovú kľudovú hmotnosť. fotón je vlnenie preto jeho rýchlosť vo vákuu je stála. v hmote sa síce akože pohybuje pomalšie ale tam je to spôsobené pohltením fotónu atómom a jeho následným emitovaním. niekoľko krát o tom písal tyso aj mehmed. relativistické efekty pôsobia iba na hmotné častice. na svetlo pôsobí gravitácia pretože má zdanlivú hmotnosť.
 

 

Ďakujem pán mastul za príspevok. Zas budem uvažovať o sústave spojenej so svetelnou vlnou. Sústava spojená so svetelnou vlnou je ekvivalentná extrémne zrýchlenej sústave alebo sústave zotrvávajúcej na horizonte udalostí čiernej diery. Jej zrýchlenie sa mení v závislosti od relatívneho pohybu dvoch telies. Vzhľadom na pokojové teleso bude mať menšie zrýchlenie ako na co-moving teleso, ktoré sa pohybuje v smere šírenia sa svetla. Týmto spôsobom si svetlo zachováva konštantnú rýchlosť v obidvoch sústavách. Čo poviete na túto tézu?
 

 

nemôžete uvažovať o fotóne na horizonte udalosti nie to ešte na sústave spojenej s fotónom. je to preto lebo fotón má svoju relativistickú hmotnosť. ked sa niečo dostane na horizont udalosti nemôže odletieť ale ani tam neostane, resp. čas sa mu predĺži na nekonečno. netreba písať o relatívnom pohybe ale priamo o pohybe voči nejakému bodu. bod v ktorom vznikne elmg vlna vo vesmíre sa nezmení, resp ostáva v časopriestore nezmenený. ale to by chcelo nakresliť. samozrejme sústava spojená s elmg vlnou existuje ale len pre daný fotón. šírenie svetla je dosť zložité. to nie je ako lúč z lasera ktorý pozorujeme. už tyso spomínal, že svetlo sa šíry vo vlnoplochách. každá jedna sústava spojená so svetelnou vlnou by nemohla vysielať žiadny fotón. skúste si naštudovať einsteinove myšlienkové experimenty. minule bol na nature film o einsteinovi tam boli výborne znázornené jeho myšlienkové experimenty. taký prvotný bol o spojených hodinách vo vzdialených mestách ktoré by porovnávali dopadnutý rádiový signál. a hlavný myšlienkový experiment bol pozorovateľ v extremne rýchlom vlaku ako zachytí dva blesky ktoré naraz zasiahnú začiatku a na konci vlaku. tam dobre bolo ukázané že pozorovateľ obidva blesky nezaznamená súčasne. skúste sa zamyslieť keby sme vlaka zmenšovali na jeden bod. tak isto by zaznamenali rozdielne časy zásahov blesku.
 

 

čo poviete na tézu svetlo je ako zrýchlená sústava, resp. správa sa ako zrýchlená sústava. Jeho zrýchlenie vzhľadom na pokojové teleso je menšie ako vzhľadom na co-moving teleso pohybujúce sa jeho smerom. Týmto spôsobom si zachováva konštantnú rýchlosť vzhľadom na obidve telesá. Podrobnejšie v článku. Neviem, dá sa z toho niečo pochopiť?
Skúsim to objasniť na príklade. Povedzme, že máme raketu pohybujúcu sa rýchlosťou c. Raketa sa touto rýchlosťou môže pohybovať len s zapnutými motormi tak, ako keď zotrváva na horizonte udalostí čiernej diery. Vnútri rakety pozorovateľ drží pingpongovú loptičku. Čo sa stane keď ju pustí? Táto sa stava pre raketu co-moving sústavou (spolupohybujúcou sa inerciálnou sústavou) a pôsobí na ňu (relativistická) zotrvačná sila ekvivalentná gravitačnej sile na horizonte udalostí, padá za raketou s patričným zrýchlením. Rýchlosťou c sa ďalej pohybuje len raketa. Pre pozorovateľa v pokojovej sústave loptička si zotrvačne zachováva rýchlosť limitne sa blížiacu rýchlosti c.
Vzhľadom na pokojové teleso má raketa rýchlosť c. Vzhľadom na co moving teleso má však zrýchlenie rovné gravitačnému zrýchleniu na horizonte udalostí.
Tak to platí aj pri nižších rýchlostiach. Vzhľadom na pokojové teleso má svetlo menšie rýchlenie ako na co-moving teleso. Týmto spôsobom si zachováva rýchlosť c vzhľadom na obidve telesá.

Napíšte mi prosím nejaké indície na ten film o Einsteinovi, prípadne odkaz. Rád by som si ho vyhľadal a pozrel.
 

 

najlepšie referencie sú na internete seriál sa volá génius
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Pomôže ústav Kočnerovi k doživotiu? 6 663
 2. Tibor Bindas: No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne... 5 682
 3. Tomáš Blahuta: A KTO je tou TREŤOU osobou a prečo bola kamera na biliardovom stole? (Video o Kiskovi) 4 379
 4. Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku : Danko, Kotleba a Harabin si platia reklamu na dezinformačnom webe 2 190
 5. Peter Cmorej: Vzdušné zámky Borisa Kollára – na kom a na čom stojí jeho volebný program? 1 614
 6. Michal Porubän: "Ďakujeme" pán Blaha...ste výnimočný a úžasný..spolu rastieme!..ALE... 1 489
 7. Jaroslav Polaček: Pivo, víno, trochu tvrdého, chlebíčky... Takto útočia zúfalci 1 171
 8. Vladimír Zervan: Zhnité Pellegriniho zemiaky 1 088
 9. Tomáš Mihalík: Ľuboš Blaha prichytený pri manipulácii verejnej mienky 1 079
 10. Mišo Šesták: Vraždiť sa učili v Trnave 1 066

Rebríčky článkov


 1. Petr Škrabálek: Trochu predčasná spomienka na udalosti vo Fukušime pred 9 rokmi
 2. Július Kovács: Prečo policajti, učitelia a študenti volia Kotlebových neonacistov.
 3. Štefan Vidlár: Jak sme vykúrili Ňemcú
 4. Simona Mačorová: Menštruácia a ženská cykličnosť
 5. Matej Hank: Úspešné ťaženie Getafe CF v španielskej La Lige. Čo je ich motorom k úspechu?
 6. Vladimír Vittek: Pomôžme mladým pracujúcim študentom
 7. Peter Slivovic: Zlý sused II.
 8. Roman Hutira: Žijeme ako bláznivý Jack Sparrow, nemáme cieľ, ani SMER.
 9. Július Kovács: V parlamentke boli vraj hnusné zvieratá s gorilami.
 10. Ľudovít Herman: Ladislav Miko - Zlý Zajo, na kandidátke SaS na 98 mieste

 1. Bolo ich deväť a zomreli strašnou smrťou. Záhada dodnes láka bádateľov
 2. Pőtheová, ktorej úrad zisťuje zdroj videa s Trnkom, robila Kočnerovi PR
 3. Ostane Magoni trénerom Vlhovej? Musím buchnúť po stole, tvrdí otec lyžiarky
 4. Ľudia zo zvolenskej bytovky vzdali súboj s fašizmom
 5. Kiska: Poviem polícii, kto je za anonymným videom
 6. Päť vecí, ktoré vyplývajú z videa Šuligu a Reichela o Kiskovi
 7. Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore a v hodnotení disciplíny predstihla Shiffrinovú
 8. Neuveriteľne smutný príbeh Harabina (píše Samo Marec)
 9. Prieskum preferencií: OĽaNO opäť narástlo, je tesne za Smerom
 10. Pellegriniho neskutočný život (píše Beata Balogová)

Už ste čítali?