Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Interrupcia z morálneho hľadiska (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

3/3

Cit.: "Oplodnená vajcová bunka, podľa mňa, ešte nie je človek! Embryo sa stáva človekom vtedy, keď nadobúda ľudskú nervovú sústavu, a to je po treťom mesiaci tehotenstva. Je to však zárodok človeka a živý organizmus, ktorý určite bolí, keď ho trhajú na kusy."

Ako ho to môže bolieť, keď nemá nervovú sústavu? Nevidíte ten rozpor vo svojom vnímaní? Ja som nadobudol dojem, že sa Vás táto problematika dotýka viac, než ste si ochotný pripustiť.
Presne kvôli takýmto nejasnostiam som v otázkach interrupcie a eutanázie zdržanlivý, nemám na to jednoznačne vyhranený názor. O živote pred životom a po živote vieme aj pri našom stupni poznania v podstate ešte hou no. Možno nič také neexistuje, ale vieme to na 110 %?
Podľa Vás do tretieho mesiaca, nie je plod človekom. Čiastočne súhlasím, medicína to vraj potvrdzuje. Ak máte dieťa, predstavte si, že by sa Vaša partnerka v prvých troch mesiacoch z akýchkoľvek dôvodov rozhodla pre potrat. A ono by jednoducho nebolo tu v takej podobe ako ho poznáte. Aké pocity to vyvoláva? Vo mne také, že už nesúhlasím s tým tvrdením ani čiastočne :)

A teraz všetci hŕŕŕ na mňa s vedeckým svetonázorom :D
 

 

Skoda aj reagovat na taketo blogy, je to ako hrachnastenuhadzat# :)
 

K otázkam v článku ešte ďalšia otázka.

U nás je interrupcia dovolená do ukončeného 12. týždňa tehotnosti. V iných štátoch je legislatíva rôzna, väčšinou je interrupcia dovolená kratšie alebo dlhšie ako u nás. Argument je vo všetkých štátoch totožný, ešte nie je dostatočne vyvinutá nervová sústava plodu.

Moja otázka: V niektorých štátoch sa vyvinie nervová sústava plodu skôr a v iných neskôr, podľa toho si jednotlivé štáty upravili svoju legislatívu?
V niektorých štátoch je plod človekom skôr a v iných neskôr, podľa toho si jednotlivé štáty upravili svoju legislatívu?
 
Hodnoť

Celkom dobrý text,

len pár nepresností sa žiada poopraviť.
Katolícka etika je nonsens, ide o katolícku dogmu. Ktorá v podstate tvrdí, že duše sa húfne hrnú ku každej súloži, a potom kto z koho. Ale to sa deje predsa u spermií, vyhrá najživotaschopnejšia.
Ďalej,človek sa človekom stáva po narodení, predtým sa volá zygotou, embryom, plodom.
Najtragickejšou dogmou však je odmietanie antikoncepcie a plánovaného rodičovstva. Taká drobná absurdita. A vysvetlenie? Sex nie je zlom jedine v prípade, že je konaný za cieľom plodenia. Presne odľa písma, množte sa, nikde nie je, robte to aj pre svoje potešenie. A čo bolo dobré pre dobu bronzovú, je predsa dobré aj pre 21. storočie, no nie? Je to rovnaké, ako mrzačenie klitorisu, zvané ženskou obriezkou, patrí do paleeolitu. Prípadne do rituálov dospievania primitívnych kmeňov, povedzme Andamancov. Ktorí po obriezke vykonali aj preťatie penisu až po močovú trubicu, dokazujúc, že sú rovné ženám s ich krvácaním z ktorého boli na mŕtvicu. Liečenie si vlastných komplexov ešte potvrdzovali aj tajnými mužskými spolkami, kde ženy mali absolútny zákaz prístupu. Nuž cena za patriarchát.
Doprial by som každému vyznavačoví podobných nezmyslov, aby to zmrzačenie skúsili na vlastnej koži, je to rovnaké, ako odfiknutie žaluďa penisu. Som presvedčený, že by úplne vymizla pedofília a sexuálne obťažovanie obťažovanie celibátom zmagorenými farármi.
Ďalším smutným paradoxom je, že tých bohabojných a za právo na život horliacich a bojujúcich fanatikov už vôbec nezaujíma, čo s tými narodenými. Tými s psychickými vadami, genetickými malformáciami, s tými, ktorí sú odsúdení na smrť v priebehu pár rokov. Všetko je ponechané na matku, ktorú chcú zákonmi donútiť poškodený, či po znásilnení získaný plod donosiť. Aj s vedomím, že ich to môže stáť zdravie a život. Kde tu je právo na život už narodenej a žijúcej matky? Ako je to s jej občianskymi a ľudskými právami? Ja som ešte v živote od týchto pomýlených pánbíčkárov nepočul jeden jediný rozumný návrh, ako sa o tak postihnuté deti a rodičov postarať, ako im všemožne pomáhať. Tí už vôbec nie sú zaujímaví. To už aj ten smerodina inseminátorský šéf je iný gavalier, lebo sa o svoje početné potomstvo získané sprava a zľava dokáže aspoň slušne postarať.
Ešte absurdnejšie vyznieva odsudzovanie asistovanej reprodukcie, hlavne in vitro fertilizácie pre páry, ktoré chcú a nemôžu z rôznych dôvodov splodiť dieťa. Nie dosť, že niekto prešiel peklom chemoterapie, ešte mu treba naložiť. Toto dokáže niekto nazvať "etikou"?
Iste je to kontroverzná téma. Ale jedno je pravda. Fanatika nikto nenúti do potratu, ani do zaistenie potomstva cez dieťa zo skúmavky. Ani ich nikto nenúti k žiadnej antikoncepcii. Majú svoj slobodný výber.
Kde teda berú tú neskutočnú drzosť miešať sa ináč zmýšľajúcim do ich spální a súkromia? Ako si môžu dovoľovať svoje scestné dogmy nanucovať nátlakom, referendami tým, ktorí v ne neveria?
Je to až k neuvereniu, ale aspoň jeden príklad. Gilgameš, Odyssea, Mahábhárata a iné antické diela obsahujúce dávno zaniklú, alebo transformovanú aj dnes uznávanú mytológiu sa berú ako literárne diela, ktoré možno analyzovať, kriticky posudzovať, neuznávať, že ide o historické udalosti a naopak jedine Korán, Bibliu a Evanjeliá považovať za jedine platné a pravdivé písma? Ktoré, ako Božie vnuknutia, nemožno kritizovať a majú sa brať od slova do slova, a keď sa to nehodí do krámu, tak obrazne? V čo by fanatici nedokážuci žiť bez barličiek verili, keby sa narodili v inom kúte sveta, kde prevláda iné náboženstvo? Alebo ak by nad sektou kresťanou zvíťazil Mithraizmus?
 

Veľa slov a málo zruzumiteľnosti

"Fanatici v SR" ( neriešme teraz teologické témy iných náboženstiev) veria, že z neživej hmoty nemohla vzniknúť nič živé . Následne každý život je Boží dar. Takže ak nevieme život dať, tak by sme ho nemali aj brať . A to je všetko.
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 6 099
 2. Miroslav Lukáč: Po policajnej akcii BÚRKA a VÍCHRICA príde asi HIROŠIMA a NAGASAKI. 1 673
 3. Marián Huštaty: Kedy som sa stal alkoholikom? 1 386
 4. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 1 279
 5. Milin Kanuscak: Ľubomír Vážny v relácii na Telo znova pourážal Figeľa 1 111
 6. Patrik Farula: Kašlime na testovanie. Ale čo potom? 1 083
 7. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 810
 8. Stanislav Martinčko: Kráľ kšeftárov Fico, teraz bojovník proti kšeftom?? 648
 9. Rudolf Pado: Naše prvé Dušičky bez plastovej kytičky 582
 10. Mišo Šesták: Keď sa na vojne máte ako prasa v žite 566

Rebríčky článkov


 1. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?
 2. Eduard Bartko: Sledovať spotrebu, rezervovať kapacitu alebo zapnúť a vypnúť? Aj takto sa dá šetriť v IT
 3. Ladislav Větvička: Igor Mažňak probudil Gustava. Probudi aji Jozefa?
 4. Martin Krištoff: Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie
 5. Jozo Peric: V Chorvátsku dovolenkovalo o tri štvrtiny Slovákov menej ako vlani
 6. Matúš Ďuriga: Youtube podcasty
 7. Peter Slivovic: Hlasový asistent
 8. Víťazoslav Würschner: Druhé Švajčiarsko na Slovensku nebude
 9. Richard Gajarský: Sociálny experiment.
 10. Miriam Studeničová: Koronavírus ako trest Boží so všetkými dôsledkami!


Už ste čítali?